Hash Algoritma Kırma Yöntemi

Hash Algoritma Kırma Yöntemi Eğitimi platformumuza ait ücretsiz bir eğitimdir. Daha profesyonel eğitimlerimiz için, anasayfayı inceleyin.

FERAGATNAME

Bu video eğitim amaçlı hazırlanmıştır. Anlatılan teknik bilgi ve yöntemlerin kötü amaçlarla kullanılması sonucu oluşabilecek durumlardan eğitmen(Ahmet Birkan) sorumlu tutulamaz. Eğitimi alanlar, öğrendiklerini zarar verme amaçlı kullanmayacağını beyan ve kabul eder.

UYARI

Bu eğitimin amacı dışında kullanılması toplumsal ve hukuki sorumluluk doğurabilir. Olası her durumda mesuliyet ilgili kişiye aittir.

 
Yeni bir siteye veya servise üye olurken yazdığınız parola, o servisin parola yönetim yazılımı tarafından otomatik olarak “hash” denilen ve rastgele gibi görünen bir karakter kümesine dönüştürür. Örneğin “bilgiguvende” parolasının MD5 yöntemiyle hash’i oluşturulduğunda fa31c41b4ddc57d8cf22cdb74fd985aa dizgisini elde ederiz.

Bu hash, siteye ait veritabanına kaydedilir. O siteye giriş yapmak istediğiniz zaman yazdığınız parola yine hash’e dönüştürülür ve veritabanındaki hash ile karşılaştırılır. Parola doğruysa hash’ler eşleşir ve siteye girebilirsiniz. Aksi halde “parola yanlış” hatası alırsınız.

Hash’lerin kullanım amacı, parolaları veritabanında düz yazı halinde depolamamaktır. Örneğin bu veritabanı bir hacker tarafından çalınsaydı parolamızın “bilgiguvende” olduğunu anında görecekti. Oysa hash’leri kırmak için ayrı bir çaba sarf etmek gerekir. “bilgiguvende” çok zayıf bir parola olduğu için dakikalar içinde kırılabilir ama daha uzun ve karmaşık parolaları kırmak için yıllar gerekecektir.
SHA-256 (Secure Hash Algorithm), SHA-2 altındaki 6 kriptografik hash algoritma setinden bir tanesidir. ABD’nin kriptoloji üzerine uzman Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından geliştirilmiştir. SHA-256, bitcoin madenciliğindeki proof-of-work hesaplamalarında ve bitcoin adresi oluşturma işlemlerinde kullanılır. Bilinen kriptolama fonksiyonları arasında en yüksek güvenliğe sahip olanlardan biridir.

hash-identifier aracıyla tespit;hashid aracıyla tespit; 

online tespit;

hashcat ile kırmak;

5 1 vote
Eğitimi Derecelendir
Subscribe
Bildir
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Lütfen bu eğitimle ilgili yorumunuzu bırakınx