Siber Sosyal Deney

Merhaba,

Siber Güvenlik alanında yaptığımız “Siber Sosyal Deney” adlı çalışmamızın bir parçası oldunuz. Bu çalışmada amaçladığımız şey, herhangi bir yerde karşılaştığınız bir usb nin, sıradan bir flash bellek olmayabileceğinin farkındalığının artmasıdır.

Yapmış olduğumuz çalışmada, 11 adet usb kart kullandık. Bu usb kartlar programlamanabilir kartlardır ve takıldığı bilgisayarda hızlı bir şekilde programlandığı süreci tamamlarlar. Bu çalışmada kullandığımız kartlar sıradan bir flash bellek görüntüsünde olmasa da, birebir flash bellekten görüntüsüne sahip programlanabilir kartlarda vardır. Bu kartlar sebebiyle, kendinize veya çalıştığınız kuruma ait bilgisayarların tüm kontrolünün hackerlerin eline geçmesi mümkündür. 

Kullandığımız kartları gizemli ve ilgi çekici hale getirmek için, üzerlerine “gizli video, özel video, özel resimler, şifreli evraklar, şifreli video” şeklinde etiketler yapıştırdık ve şehrin kalabalık konumlarına rasgele bıraktık.

Endişelenmenizi gerektirecek bir durum yok, bilgisayarınıza herhangi bir zarar verilmedi ama üzülerek söylemeliyim ki, “Siber Sosyal Deney” adlı çalışmamızda başarısız oldunuz. Bunun anlamı siber güvenlikle ilgili farkındalığınız yetersiz düzeyde, siber farkındalığınızın artması hem sizin hem de çalıştığınız kurumun güvenliğine katkı sağlayacaktır.

Ahmet Birkan
Siber Güvenlik – Uzman Eğitmen
Whatsapp : +90 534 430 0917